Ceny tkanin

Ceny tkanin zależą od wielu czynników. Pozornie podobne tkaniny mogą znacznie różnić się jakością, surowcem, z którego są wykonane, gramaturą, a co za tym idzie także i ceną.

Tkaniny wykonane z surowców naturalnych są zwykle o wiele droższe niż tkaniny sztuczne, czy syntetyczne. Jest to trudne do przyjęcia w kraju takim jak Polska, gdzie przez wiele lat len był jedną z najtańszych, najpowszedniejszych i najmniej docenianych tkanin. Obecnie nawet w Polsce ceny lnu zbliżają się prawie do cen, które uzyskuje jedwab.

Na jakość tkaniny wpływa nie tylko surowiec, ale także sposób jej utkania. Materiał może być utkany w sposób zbity, nadając tkaninie wrażenie mięsistości, lub w sposób bardziej luźny, nadając jej lekkości.

Sposób utkania tkaniny oraz ilość zużytego surowca wpływają na gramaturę tkaniny. Warto zwrócić uwagę, czy tkaniny których ceny i jakość porównujemy, chociaż wydają się identyczne, mogą znacznie różnić się gramaturą, co może także w dużym stopniu wpłynąć na ich właściwości i funkcjonalność. Np. tkanina obiciowa musi mieć odpowiednią grubość i materiał tylko pozornie podobny, ale cieńszy nie może być użyty na obicia.

Najcenniejsze tkaniny charakteryzują się znakomitą jakością włókien, z których są wykonane, trudną techniką tkania, dodatkowymi haftami. Najdroższe tkaniny są wykonywane często na historycznych krosnach i można je rozpoznać po szerokości mniejszej niż przeciętna, czyli około 60-130 cm. Takie tkaniny mogą być przeplatane srebrną lub złotką nitką.