Dekoracja wnętrz

Określenie dekoracja wnętrz może być rozumiana bardzo szeroko. Przez wielu interpretowana jest jako wyposażenie i wykończenie pomieszczeń, prze innych rozumiana może być tylko jako ich dekorowanie i ozdabianie…

Na dekorowanie wnętrza składają się takie elementy, jak kolorystyka pomieszczenia, dobrana w zależności od funkcji, jaką dany pokój ma spełniać, odpowiednio dobrane meble i tkaniny, którymi są obite. Kolejnym ważnym elementem jest dekoracja okna. Okno w każdym pomieszczeniu przyciąga wzrok, dlatego jego dekoracji powinniśmy poświęcić więcej uwagi.

Dekoracje okienne muszą być funkcjonalne. Muszą pełnić funkcję zasłaniającą, jeśli mamy potrzebę zasłonić się przez wzrokiem sąsiadów lub przechodniów. W zależności od tego, ile światła wpada przez okno i względem której strony świata okno wygląda, dekoracje okienne powinny umożliwiać zasłonięcie się przed nadmiarem słońca lub być na tyle delikatne, żeby nie blokować wpadania światła do pomieszczenia. W pokojach dziecięcych może się okazać przydatne wykonanie dekoracji z tkanin zaciemniających, które po zasłonięciu nie wpuszczają żadnego światła z zewnątrz i umożliwiają dziecku i rodzicom spokojny sen.

Nieodzownym elementem dekoracji każdego pomieszczenia są akcesoria. Poduszki, serwetki i obrusy mogą w jednej chwili zupełnie zmienić nam charakter pomieszczenia. Zmiana akcesoriów jest najprostszym sposobem na odświeżenie wnętrza. Kilka nowych poduszek, serwetka , czy obrus w kontrastujących z resztą pomieszczenia kolorach momentalnie sprawią, ze pokój wyda nam się zupełnie odmieniony.