Okno

Jednym z najważniejszych elementów pomieszczenia są okna.  Wpływają one na tak kluczowy czynnik we wnętrzu jak światło. To od okien zależy, czy pomieszczenie jest jasne i czy sprawia wrażenie przestrzennego.

Niestety często nie mamy wpływu na to, jakie okna znajdują się w pomieszczeniu. Niestety nawet, gdy zlecamy projekt własnego domu, okna są przez architektów traktowane jako zło konieczne, w najlepszym wypadku są rozważnie użyte w projekcie jako elementy nadające wygląd elewacji i tylko w wyjątkowych przypadkach architekt bierze pod uwagę ich funkcjonalność. O tym, żeby architekt wziął pod uwagę wygląd pomieszczenia przy projektowaniu rozkładu okien słyszy się niezwykle rzadko.

Stąd częste kłopoty z wyposażeniem pomieszczeń w zależności od układu okien. Często okna  stanowią wręcz przeszkodę przy projektowaniu kuchni, czy umiejscowieniu kaloryferów.

Dekorowanie okien może stanowić narzędzie do podkreślenia ich urody w pomieszczeniu, jeśli rzeczywiście je zdobią, albo do zniwelowania ich problematycznego położenia, jeśli projekt budynku był mniej udany. Dobór ozdoby okna zależeć także powinien od tego, co za oknem się znajduje. Czy konieczne jest zasłanianie się przed sąsiadami, czy wglądem z ulicy, czy widok jest tak piękny, że zasłonięcie okna nie jest konieczne, czy wręcz zbędne.