Pasmanterie

Sztuka dekoracji wnętrz tkwi w szczegółach! Odkryj nowe, nieograniczone możliwości wykończenia i aranżacji wnętrz z zastosowaniem pasmanterii meblowych i dekoracyjnych.

Chociaż bardzo popularne we wnętrzach europejskich, w naszym kraju pasmanterie dekoracyjne są rzadko dostępne i na ogół kojarzone z branżą odzieżową. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że pod tym hasłem kryje się cała gama produktów, które stanowią o zupełnie niepowtarzalnym, ostatecznym wykończeniu wnętrz zarówno nowoczesnych, jak i stylowych.

Specjalnie dla Państwa wprowadziliśmy do naszej oferty unikalne kolekcje ekskluzywnych produktów – pasmanterii tekstylnych do ozdoby mebli, okien i całych wnętrz. Poniżej prezentujemy przewodnik po różnych formach pasmanterii oraz przykłady ich zastosowania.

Chwosty i obejmy

Chwosty i obejmy pełnią funkcję zarówno dekoracyjną, jak i funkcjonalną. Służą przede wszystkim upinaniu tkanin – zasłon, kurtyn i wszelkiego rodzaju draperii.

Chwosty występują w wielu różnych odmianach i rozmiarach:
* Najpopularniejszym typem jest chwost z luźnym zakończeniem, typu „pędzel”.
* Nowoczesne formy często zakończone są zawieszkami typu „dzwonek” w postaci zamkniętych form, geometrycznych figur itd.

Wykończenie chwostów może być podwójne (dwa pędzle lub dzwonki) lub pojedyncze. Zawsze natomiast występują okalające pasy lub uszka, które służą zaczepieniu do haków zamontowanych na ścianie.

Nowatorskim rozwiązaniem jest zastosowanie dużych magnesów na zakończeniach pasów obejmujących, które pozwalają na zaczepienie chwostu lub obejmy bezpośrednio na tkaninie.

Obejmy stanowią na ogół prostszą formę dekoracji i upinania tkanin. Nie posiadają one elementów zwisających, ale mogą być bardzo zdobne, zarówno w stylowy jak i nowoczesny sposób.

Nowością w grupie chwostów i obejm stanowią tzw. klamry – pojedyncze dekoracje do upinania tkanin z zastosowaniem szpilek i kołków, na wzór klamerek stosowanych do ozdoby głowy.

Chwosty, obejmy i klamry stanowią bardzo spektakularny sposób dekorowania wnętrz, nadając dekoracji świeży, elegancki i luksusowy charakter. charakter. Metoda ta jest stosunkowo mało znana i rzadko stosowana w polskich wnętrzach, stanowi natomiast jedno z najpiękniejszych i najbardziej eleganckich rozwiązań przy wykańczaniu wnętrz, dlatego gorąco zachęcamy do odkrywania możliwości związanych z zastosowaniem we wnętrzach chwostów i obejm.

Chwościki

Chwościki to chwosty o zdecydowanie mniejszych gabarytach niż ich większe odpowiedniki opisane powyżej i posiadają na ogół pojedynczą pętlę do zaczepiania.
Klasycznym zastosowaniem chwościków jest ich aplikacja (przyszywanie) do zakończeń dekoracji tekstylnych: rogów obrusów, bieżników, poduszek.
Malutkie chwościki mogą być wreszcie stosowane do wszelkiego rodzaju dekoracji wedle indywidualnych pomysłów, m. in. jako drobne luźno-wiszące zawieszki dekoracyjne do kluczy, telefonów, torebek itp.

Taśmy

Taśmy to mało znany i niedoceniany sposób dekorowania wszelkiego rodzaju wyrobów tekstylnych. Taśmy występują w niezliczonej ilości odmian, rozmiarów i wykończeń. Taśmy mogą być zupełnie gładkie, bez zwisów, splatane jednostronnie lub dwustronnie (typu gimp) lub o charakterze „runowym” – z wystającym „włosiem”. Taśmy mogą również posiadać elementy zaczepione, zwisające w postaci frędzli, sznurków, różnego rodzaju dzwonków lub obu rodzajów dekoracji taśmy.

Taśmy charakteryzują olbrzymie możliwości zastosowania:
*Jako wykończenie dekoracja w poprzek oraz na brzegach poduszek, narzut, zasłon, kurtyn, obrusów, mebli tapicerowanych, tekstylnych paneli ściennych, abażurów lamp, pudełek dekoracyjnych itd.
* Szerokie taśmy mogą być również naklejane na ściany i stosowane jako bordiury.

Kable

Kable stanowią stosunkowo sztywne i silne, gładkie zwoje tekstylne, które służą przeważnie do wykańczania brzegów i szwów dekoracji tekstylnych – poduszek, wałków, narzut oraz mebli tapicerowanych. Kable występują wraz z taśmą, ułatwiającą aplikację do szwów dekorowanych elementów.

Rozety

Rozety stanowią bardzo zdobne, wolne elementy, które wykorzystuje się przy ozdabianiu poduszek, mebli, pikowanych dekoracji tekstylnych, narzut oraz wszelkiego rodzaju innych elementów tekstylnych wedle wyobraźni.

Zobacz wszystkie nasze kolekcje tutaj.

You must be logged in to post a comment.