Tapety

 

 

Mamy przyjemność zaproponować tapety naścienne, kopie malowideł naściennych historycznych według starych manufaktur z obrazami. Są to monumentalne dzieła o rozmiarach sięgających szerokością szesnastu metrów, a wysokością czterech metrów. Ich idealnym uzupełnieniem są oferowane przez nas elementy biblioteki, atrium, plafony, bordiury, lamperie i inne elementy dekoracyjne. Dzieła o których mowa mają wartość antykwaryczną.

Poniżej można przeczytać fragment tekstu Rafała Rostkowskiego, który ukazał się w czasopiśmie Profit nr 5/03. Doskonale opisuje on klimat tworzenia takich dzieł jak tapety królewskie i tłumaczy, skąd bierze się wielka, wręcz trudna do oszacowania, wartość.

„Panoramiczną tapetę nazwaną „Vues d’Amerique” wynajęci przez Jeana Zubera artyści zaprojektowali w latach 1834-1836, ale jej produkcja trwa prawie nieprzerwanie. (…) Trzynastometrowe malowidło, które powstaje dokładnie rok, składa się z 24 rolek papieru. Kilkuosobowy zespół nanosi 223 kolory na papier, korzystając aż z 1690 matryc.

Efekt prac zachwyca nawet głowy państw i ich żony. Na życzenie Jackie Kennedy „Vues d’Amerique” znalazły się w Waszyngtonie, ale kolejna z Pierwszych Dam Białego Domu, Barbara Bush, po latach kazała usunąć tapetę i zastąpić ją inną – „El Dorado”, też z pracowni Zubera. Do tej pory zdobi ona jedną ze ścian siedziby prezydentów Stanów Zjednoczonych.Obie panoramy, podobnie jak inne dzieła marki Zuber, to owoce manufaktury. Ręcznie wytwarzane są nie tylko pędzle, farby i papier, ale nawet matryce. Proces produkcji nie zmienił się od ponad dwóch wieków, firma powstała bowiem w roku 1790. (…)

Choć zamówień z całego świata do tej pory nie brakuje, produkcja maleje. Przed laty Zuber < Cie oferował 25 panoramicznych wzorów, teraz wytwarza ich tylko 15. Powodem jest fakt, że matryce niszczeją, a nie da się ich naprawić ani zrobić nowych. Ostatni francuski grawer, który to potrafił, zmarł w 1970 r. Nie zdążył nikomu przekazać zawodowej tajemnicy, co doprowadziło firmę niemal do bankructwa. Ciężkie lata udało się przetrwać i firma znów przynosi zyski. Przyszłość nadal jest niepewna, bo sekretu produkcji matryc nikt dotąd nie odgadł.

Ma to jednak istotną zaletę – firma Zuber < Cie nazywana jest fabryką antyków, a jej tapety, uznane przez francuskie Ministerstwo Kultury za spuściznę narodową, uchodzą za świetną lokatę kapitału. Dziś za komplet nowych rolek trzeba zapłacić 10-30 tys. dolarów, ale zdaniem specjalistów z domu aukcyjnego Sotheby’s z czasem wartość tapet znacznie wzrośnie.”